ię na okresowe i wstępne. Pierwsze - wstępne - odbywają się na początku pracy w danym zakładzie, a drugie - okresowe - jak sama nazwa mówi, odbywają się co jakiś czas. Tego rodzaju szkolenia dedykowane są dla poszczególnych grup zawodowych. Oprócz BHP, należy poznać także przepisy PPOŻ, czyli te odnoszące się do ochrony przed pożarami. Wydawałoby się, że takie informacje są dla wielu ludzi oczywiste. Praktyka jednak pokazuje, że tak nie jest. Kiedy dochodzi już do niespodziewanej sytuacji ludzie nie wiedzą jak się zachować lub popełniają karygodne błędy. Ciekawym szkoleniem jest także pierwsza pomoc. Może warto dowiedzieć się jak w razie potrzeby będzie można pomóc innym osobom. Nie ma nic bardziej wzniosłego, jak ratowanie życia ludzkiego. Ale trzeba wiedzieć jak to robić.
A ten typ szkolenia podobnie jak
Pracodawcy, którzy zatrudniają w swoich firmach jakichkolwiek pracowników, po prostu muszą - zgodnie z polskimi przepisami prawnymi - systematycznie przeprowadzać dla nich zarówno klasyczne szkolenia bhp, jak i szkolenia przeciwpożarowe. O tych drugich mówi się mniej i niektórzy nawet nie wiedzą, że coś takiego w ogóle istnieje. A ten typ szkolenia, podobnie jak szkolenie bhp, też jest obowiązkowy i podstawowy. Każdy po prostu musi z niego skorzystać, jeśli chce działać legalnie i prawidłowo w nowym miejscu pracy.
Szkolenie ppoż jest szkoleniem obowiązkowym, a to oznacza, że pracodawca zobowiązuje się do jego przeprowadzenia. To on staje się odpowiedzialny za przygotowanie kursu dla wszystkich pracowników i zadbanie o to, by każda osoba wzięła w nim aktywny udział. Takie szkolenie to nie tylko pierwsza pomoc w razie oparzeń, ale też i informacje na temat prawidłowych czynności w trakcie pożaru. Pracownik musi wiedzieć, co ma robić, gdy już dojdzie do wzniecenia ognia w miejscu pracy. Ucieczka z budynku nie zawsze jest możliwa i optymalna.
Cykliczne odświeżenie niektórych zagadnień jest kluczowe
Bezpieczeństwo nigdy nie powinno być pomijane. Edukacja w celu pomocy innym osobom w sytuacjach zagrożenia powinna być przeprowadzana regularnie. Od jakiegoś czasu szkoły średnie prowadzą przedmiot w celu nauczania uczniów, czym jest pierwsza pomoc, jak jej udzielać oraz jakie kroki podejmować w przypadku pożaru czy konieczności ewakuacji. Wiele firm regularnie przeprowadza ćwiczenia w postaci zaplanowanej ewakuacji budynku. Jest to jeden ze sposobów na przygotowanie swoich pracowników do takiej ewentualności. Inną konieczną sprawą, o której pracodawca nie może zapomnieć są szkolenia BHP oraz PPOŻ. Cykliczne odświeżenie niektórych zagadnień jest kluczowe, aby zachować czujność pracowników i mobilizować ich do przestrzegania zasad w czasie pracy. Stanowisko pracy może nieść kilka zagrożeń, jeśli odpowiednie reguły nie są przestrzegane. Szkolenie prowadzone przez kompetentne osoby mogą pozytywnie wpłynąć na pracowników, jeśli zagrożenia zostaną im odpowiednio zobrazowane w ich codziennym środowisku.
Każdy pracodawca powinien a w zasadzie
Każdy pracodawca powinien, a w zasadzie jest zobowiązany do zorganizowania swoim pracownikom okresowego szkolenia bhp. Znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy znacznie zmniejsza ryzyko wydarzenia się wypadku lub tragedii podczas wykonywania robót fizycznych lub innej, jakiejkolwiek pracy. Szkolenia z reguły obejmują zagadnienia takie jak pierwsza pomoc, oznaczenia ewakuacyjne, oznaczenia na produktach, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia, przeszkolenie przeciwpożarowe (ppoż) i inne. Przeprowadzają je ratownicy medyczni, strażacy lub inne uprawnione do tego celu osoby. Po odbyciu szkolenia uczestnicy są w stanie przeprowadzić działania pierwszej pomocy przedmedycznej, sprawnie przeprowadzić ewakuację na przykład w razie wystąpienia pożaru, rozpoznają oznaczenia i znają sposoby reagowania i wzywania pomocy.
Zapewnienie bezpieczeństwa w firmie, korporacji lub placówkach jest fundamentem do efektywnego rozwoju, ciągłej pracy bez przykrych wydarzeń i osiągania zamierzonych celów.